Senaste nyheten

Graviditet och risker i arbetsmiljön

Nästkommande event

Mätningar av exponering för hand-arm-vibrationer, kan vi lita på dem? – Webbinarium för ST-läkare

Riskbedömning hörselskadligt buller

  • Nivå, typ och varaktighet, inklusive impulsbuller
  • Ställs i relation till insats- och gränsvärde
  • Effekter på särskilt känsliga arbetstagare
    • Gravida
    • De med tidigare dokumenterad bullerskada
  • Samverkan mellan buller och ototoxiska ämnen (ämnen som kan påverka hörseln)
    • Exempelvis styren, toluen, xylen, arsenik, bly och blyföreningar
  • Samverkan mellan buller och vibrationer
  • Genomföras regelbundet, dokumentera, revideras vid förändring
  • Tillverkares exponeringsinformation 
  • Alternativ utrustning som ger mindre buller
  • Tillgång till hörselskydd
  • Indirekta negativa effekter på hälsa och säkerhet
    • Exempelvis att buller maskerar varningssignaler

Prevent har utformat en checklista vilken innehåller frågor om bullerexponering och åtgärder för att minska riskerna med buller.

Checklistan kan användas av chef och skyddsombud för att undersöka vilka risker som finns i verksamheten, till exempel vid en arbetsmiljö- eller skyddsrond. Vissa frågor kan ni behöva gå runt och undersöka, medan andra kan diskuteras vid ett möte. Om det är någon fråga i checklistan som inte är relevant för er kan ni hoppa över den. Tänk på att det kan finnas specifika risker i er verksamhet som inte tas upp i den här checklistan. Kanske behöver ni då ta hjälp av fler checklistor eller undersöka riskerna på annat sätt.

En undersökning och riskbedömning av arbetsmiljön ska leda till förslag på åtgärder för att få bort eller minska riskerna. Kan de inte åtgärdas på en gång ska de skrivas upp i en handlingsplan. Slutligen ska ni kontrollera att de åtgärder som har genomförts har fungerat och fått önskad effekt. Riskbedömningen kan alltså beskrivas som en process i de fyra stegen undersöka – riskbedöma – åtgärda – kontrollera. 

Buller checklista riskbedömning

Buller i arbetsmiljön (prevent.se)

Buller i arbetsmiljön (av.se)