Läkare med EDTC-behörighet i Sverige

Följande läkare är behöriga att utföra hälsokontroller för dykning enligt EDTCs (European Diving Technology Committee) standarder.

Listan är sorterad efter postnummer.


Stockholm

Olle Sandelin, Airmedic specialistmottagning
070-931 50 00, olle.sandelin@airmedic.se
Kungsgatan 80B, 112 27 Stockholm

Olivia Kiwanuka, Adventure Medicine Sweden AB
0736-38 25 80, olivia@adventuremedicine.se
Upplandsgatan 49, 113 28 Stockholm

Peter Ullström, Aleris Flyg- och dykmedicinskt Centrum
08-128 694 05, peter.ullstrom@aleris.se
Olivacronas väg 1, 113 61 Stockholm

Ernst Zuber, Aleris Flyg- och dykmedicinskt Centrum
08-128 694 05, flygdykmed@aleris.se
Olivacronas väg 1, 113 61 Stockholm

Axel Åhrberg, Aleris Flyg- och dykmedicinskt Centrum
08-128 694 05, axel@lasek.se
Olivacronas väg 1, 113 61 Stockholm

Olivia Kiwanuka, Södersjukhuset
olivia.kiwanuka@sll.se
Sjukhusbacken 10, 118 83 Stockholm

Patrik Galvér, Airport Sky Vårdcentral AB
08-522 967 30, vardcentralen@airportsky.se
Arlanda Flygplats, Sky City uppgång A , våning 5, 190 60 Stockholm-Arlanda


Rönninge

Olle Sandelin
0709-31 50 00
Salemvägen 1, 144 61 Rönninge


Stockholm-Arlanda

Torbjörn Vedberg, AB Previa
0761-07 70 46, torbjorn.vedberg@previa.se
Tullvägen 2F, 190 45 Stockholm-Arlanda


Lund

Martin Kriz
070-511 47 16, martin@kriz.se
Clemenstorget 4, 222 21 Lund

Martin Kriz, Capio Flyg och Dykmedicin
046-35 05 20, martin.kriz@capio.se
Clemenstorget 5, 222 21 Lund


Helsingborg

Jesper Johnsson, DiAvEx Medical Consulting
0733-92 02 90, jesper.johnsson@gmail.com
Paviljonggången 13, 254 51 Helsingborg

Henriette Nygren
070-550 85 76, nette.nygren@telia.com
Konvaljegatan 9, 256 61 Helsingborg


Karlskrona

Magnus Rahm
0723-53 78 42, magnus.h.rahm@gmail.com
Wachtmeistergatan 27, 371 36 Karlskrona


Göteborg

Christina Bruce, Alviva AB
031-66 65 09, christina.bruce@alviva.se
Tuve LSG, avd: AA98000, 408 05 Göteborg

Jakob Borkmann, Hertziakliniken
031-789 00 99, boka@flyglakare.nu
Packhusplatsen 2, 411 13 Göteborg

Mattias Kristofersson, Hertziakliniken
031-789 00 99, sjukgymnast_mattias@hotmail.com
Packhusplatsen 2, 411 13 Göteborg

Ola Madsen, VasaNova AB
031-380 95 10, info@vasanova.se
Götabergsgatan 24, 411 34 Göteborg

Maurice Westerlund, Medikus Specialistläkarna
031-40 27 28, maurice.westerlund@medikus.se
Långåsliden 24, 412 70 Göteborg

Helena Sandén, Arbets- och miljömedicin, Västra götalandsregionen
0761-39 09 19, helena.sanden@amm.gu.se
Medicinaregatan 16, 413 90 Göteborg

Björn Larsson
0708-92 50 44, smo.bjorn.larsson@gmail.com
Norra Skeppspromenaden 13, 417 63 Göteborg


Mölndal

David Merrick
0739-41 23 45, sindbad@rocketmail.com
Lekevallsgatan 60, 431 69 Mölndal


Vallda

Ola Madsen, Prästgårdskliniken AB
0700- 90 45 60, info@prastgardskliniken.se
Vallda Kyrkbyväg 6, 434 90 Vallda


Kungsbacka

Kristian Brandt
0706-77 62 72, kbra08@gmail.com
Trädgårdsvägen 26, 434 91 Kungsbacka


Borås

Pia Håkansson Aldenmalm, Dr Pia Aldenmalm AB
0706-07 22 49, pia.aldenmalm@telia.com
Stuvhult Granbacken 1, 516 94 Dannike


Lidköping

Mikael Knutsson, Skaraborgshälsan
0790-77 34 30, mikael.knutsson@skaraborgshalsan.se
Sockerbruksgatan 3D, 531 40 Lidköping


Skövde

Mikael Knutsson, Skaraborgshälsan
0761-82 11 60, mikael.knutsson@skaraborgshalsan.se
Varnhemsgatan 12, 541 31 Skövde


Mullsjö

Kjell Boman
0735-43 02 96
Vintergatan 10, 565 32 Mullsjö


Eksjö

Magnus Bodenäs, M&M Ortopedic Consult AB
0704-89 92 75, kontakt@ortopedi.nu
Nybrogatan 4, 575 31 Eksjö

Magnus Bodenäs, Ortopedkliniken, Höglandssjukhuset Eksjö
0704-89 92 75
Västanågatan 8, 575 81 Eksjö


Linköping

Anna Carlén
carlenidrottsmedicin@gmail.com

Mikael Gustafsson, Hjärtspecialisterna AB
013-465 80 60, epost@kardiolink.se
Brigadgatan 26, 587 58 Linköping


Nyköping

Petter Ahrendtedt, Petters Läkarfirma AB
0707-89 49 86, petterahrenstedt@hotmail.com
Viggvägen 11, 611 62 Nyköping


Uppsala

Gudmund Eriksson
0705-95 80 27, gudmund.eriksson@live.se
Eksoppsvägen 50, 756 46 Uppsala


Borlänge

Peter Weng, Dalarnas Företagshälsa AB
0243-58 33 10, peter.weng@dalafh.se
Målaregatan 1, 784 33 Borlänge


Mora

Ann-Louise Hohenthal, Siljagruppen Arbetshälsan AB
0250-38910, ann-louise@siljagruppen.se
Vasagatan 31A, 792 31 Mora


Gävle

Olle Sandelin, AirMedic Specialistmottagning
0709-31 50 00, olle.sandelin@airmedic.se
Sörbygatan 72A, 802 55 Gävle


Åre

Anna Carlén
carlenidrottsmedicin@gmail.com


Torpshammar

Curt Lennart Malmsten, Räddningshälsan AB
0691-201 40, curt.malmsten@gmail.com
Yxvägen 11, 840 13 Torpshammar


Piteå

Magnus Thun
0911-10771, info@drthun.se
Tallåsgatan 12A, 941 64 Piteå


Kiruna

Karna Johansson
0706-76 87 52, karna.johansson@gmail.com
Lärkvägen 37, 981 37 Kiruna

 

 

Webadmin, FHV-metodik


Kontakta Webadmin