Läkare med EDTC-behörighet i Sverige

Följande läkare är behöriga att utföra hälsokontroller för dykning enligt EDTCs (European Diving Technology Committee) standarder.

Listan är sorterad efter postnummer.


Stockholm

Olle Sandelin, Airmedic specialistmottagning
070-931 50 00, olle.sandelin@airmedic.se
Kungsgatan 80B, 112 27 Stockholm

Peter Ullström, Flyg- och dykmed Centrum
08-690 63 62, peter.ullstrom@aleris.se
Sabbatsberg Närsjukhus, 113 24 Stockholm

Wille Bergöö, Flyg- och dykmed Centrum
08-690 63 62, wille.bergoo@aleris.se
Sabbatsberg Närsjukhus, 113 24 Stockholm

Carl Aulin
0702-13 35 17, carl.aulin@gmail.com
Frejgatan 36A, 113 26 Stockholm

Ernst Zuber, Aleris Flyg & Dykmedicinskt Centrum
08-690 63 62, flygdykmed@aleris.se
Sabbatsbergs Sjukhus, 113 61 Stockholm

Olivia Kiwanuka
073-638 25 80, olivia@adventuremedicine.se
Siargatan 9, 118 27 Stockholm

Patrik Galvér, Airport Sky Vårdcentral
08-522 697 00, vardcentralen@airportsky.se
Box 50, 190 45 Stockholm-Arlanda


Huddinge

Lisbeth Barkholt, Dykerimedicin Barkholt
070-378 26 28, lisbeth.barkholt@ki.se
Azaleavägen 7, 141 69 Huddinge


Åkersberga

Claes Bothin, Husläkarna i Margaretelund
08-540 876 00, claes.bothin@ptj.se
Muskötvägen 22, 184 60 Åkersberga


Täby

Torbjörn Vedberg, Dia Gnosis AB
0707-224644, docwedberg@hotmail.com
Bergstigen 10, 187 70 Täby


Malmö

Gunilla Lanthén, AB Previa
040-17 45 88, gunilla.lanthen@previa.se
Brogatan 7, 211 44 Malmö

Tobias Andersson, Läkarhuset Ellenbogen
040-20 80 28, mottagning@skopi.se
Snapperupsgatan 12, 221 35 Malmö

Runa Lindebratt, Manpower Hälsopartner AB
040-661 45 00, runa.lindebratt@manpower.se
Stora Nygatan 54, 221 37 Malmö


Mariehamn

Ragnar Stolt, Cityläkarna
358-182 27 00, info@citylakarna.se
Norrgatan 17, AX- 221 00 Mariehamn


Lund

Magnus Jannert, Flygmedicinskt Centrum
070-827 57 37, magnus.jannert@med.lu.se
Clemenstorget 5, 222 21 Lund

Martin Kriz, Capio
070-511 47 16, martin@kriz.se
Clemenstorget 5, 222 21 Lund

Cecilia Wide
046-13 83 16, widececilia@hotmail.com
Skarpskyttevägen 26 D, 226 42 Lund


Furulund

Magnus Nimmermark
0709-28 13 69, magnus.nimmermark@skene.se
Södra Ljungvägen 4, 244 65 Furulund


Helsingborg

Kenneth Borggren, AB Previa
042-28 95 00, kenneth.borggren@previa.se
Järnvägsgatan 35, 252 25 Helsingborg

Jesper Johnsson, DiAvEx Medical Consulting, Dykläkare
0733-92 02 90, jesper.johnsson@gmail.com
Paviljonggången 13, 254 51 Helsingborg

Henriette Nygren
070-550 85 76, nette.nygren@telia.com
Konvaljegatan 9, 256 61 Helsingborg


Ängelholm

Johannes Kriisa
0739-45 87 70, johannes@kriisa.se
Vegeholmsvägen 116, 262 92 Ängelholm


Hässleholm

Martin Brandt
070-588 10 33, vedhygge@icloud.com
Ignaberga-Vedhygge 7090, 281 92 Hässleholm


Vinslöv

Lars Lucchesi
0704-61 42 85, larslucchesi@yahoo.com
Vanneberga 484, 288 31 Vinslöv


Kristianstad

Lars Håkansson
070-580 01 61, hakan@hotmail.com
Brunnsvägen 8, 291 43 Kristianstad


Karlskrona

Anders Neilan, AB Previa
0455-33 49 23, anders.neilan@previa.se
Drottninggatan 16, 371 31 Karlskrona


Ronneby

Axel Åhrberg
070-570 18 26, axel@ahrberg.se
Övre Brunnsvägen 13, 372 36 Ronneby


Göteborg

Bo Kuylenstierna, AB Previa
031-61 57 00, bo.kuylenstierna@previa.se
Postgatan 28, Box 11393, 404 39 Göteborg

Ludmila Hörlin, AB Previa
0707-92 09 45, ludmila.horlin@previa.se
Postgatan 28, Box 11393, 404 39 Göteborg

Lars Rasmusson, Maxillofacialkirurgi
031-786 32 14, lars.rasmusson@gu.se
Sahlgrenska akademin, Box 450, 405 30 Göteborg

Christina Bruce, Alviva AB
031-66 65 09, christinabruce@alviva.se
Tuve LSG, avd: AA98000, 408 05 Göteborg

Maurice Westerlund, Medikus
031-40 27 28, maurice.westerlund@medikus.se
Långåsliden 24, 412 70 Göteborg

Ola Madsen, VasaNova AB
031-380 95 10, info@madsenlakarpraktik.se
Götabergsgatan 24, 411 34 Göteborg

Gert Hermansson
0707-31 94 79, gert.hermansson@vgregion.se
Barkspadegatan 3, 416 80 Göteborg

Göran Sandström, AnOpIVA
0760-18 12 84, goran.l.sandstrom@gmail.com
Sahlgrenska Universitetssjukhuset, 416 85 Göteborg

Björn Larsson
0708-92 50 44, smo.bjorn.larsson@gmail.com
Norra Skeppspromenaden 13, 417 63 Göteborg


Vallda
Ola Madsen, Prästgårdskliniken AB
0700- 90 45 60, info@madsenlakarpraktik.se
Vallda Kyrkbyväg 6, 434 90 Vallda


Stenungsund

Niklas Stenersen, AB Previa
0303-72 71 70, niklas.stenersen@previa.se
Ängsvägen 7, 444 31 Stenungsund

Per von Hofsten, Kinnekullehälsan AB
0303-662 60, per.hofsten@kinnekullehalsan.se
Gärdesvägen 3, 444 31 Stenungsund


Uddevalla

Maths Karlsson, Hälsobolaget AB
0771-354330, info@halsobolaget.se
Östergatan 18B, 451 30 Uddevalla

Gustaf Schröder
0706-90 02 53, gustafschroder@hotmail.com
Valhallavägen 35, 451 52 Uddevalla


Tranemo

Ulrik Edvinsson, Tranehälsan
0325-134 00, info@tranehalsan.se
Storgatan 4, 514 33 Tranemo


Borås

Pia Håkansson Aldenmalm
0706-07 22 49, dr_pia@hotmail.com
Stuvhult Granbacken, 516 94 Dannike


Götene

Mikael Knutsson, Götenehälsan
0511-590 15, 0730-48 77 17, mikael.knutsson@gotenehalsan.se
Järnvägsgatan 2, 533 30 Götene


Karlsborg

Dennis Bjur, Försvarshälsan Region Mitt
0505-45 18 70, 0705-69 14 82, dennis.bjur@mil.se
546 81 Karlsborg


Nässjö

Annette Bach, AB Previa
0380-37 35 58, annette.bach@previa.se
Storgatan 36, 571 31 Nässjö

Pierre Cherfan, Swedoc Läkare AB
0707-26 48 66, swedoc@yahoo.com
Koltorpsgatan 23, 571 40 Nässjö


Eksjö

Magnus Bodenäs
0704-89 92 75, magnus.bodenas@rjl.se
Nygatan 16C, 575 32 Eksjö

Dan Bergdahl, Företagshälsan
0381-66 21 80, dan@bergdahl.cc
Dukers väg 2 A, 575 36 Eksjö


Linköping

Dan Gustafsson, Hjärtspecialisterna i Linköping AB
0733-20 20 83, epost@kardiolink.se
Westmansgatan 47, 582 16 Linköping

Mikael Gustafsson, Hjärtspecialisterna i Linköping AB
0733-20 20 83, epost@kardiolink.se
Westmansgatan 47, 582 16 Linköping

Bjarne Månsson
0703-85 85 11, bjarne.mansson@mil.se
Strandgatan 8D, 582 26 Linköping

Achim Edraki, One-steap-ahead AB
0702- 940 293, achim@one-steap-ahead.se
c/o Cordinator Medicial Service, Brigadgatan 26, 587 58 Linköping


Västervik

Erica McCarthy Wennerström, Stegeholmshälsan
0490-822 30, www.stegeholmshalsan.se
Bredgatan 13, 593 30 Västervik

Gunnar Alm, Stegeholmshälsan
0490-822 30, gunnar@stegeholmshalsan.se
Bredgatan 13, 593 30 Västervik


Norrköping

Tomas Drott, Öronmottagningen
011-10 09 90
Flemingsgatan 1, 602 24 Norrköping

Ragnhild Ivarsson Walther, AB Previa
070-750 60 92, ragnhild.walther@previa.se
Gamla Rådstugugatan 37, 602 32 Norrköping


Söderköping

Leif Johansson
070-677 08 01
Trärum Norrgård, 614 97 Söderköping

Marianne Johansson
070-219 80 93
Trärum Norrgård, 614 97 Söderköping


Säffle

Nina Gritsko
070-792 31 31, nina.gritsko@orebroll.se
Prästgården i Bro, 661 33 Säffle


Årjäng

Peter Forsblom, Peter Forsblom Läkarmottagning
0573-380 80, peterforsblom@bredband.net
Gärdesgatan 15 C, 672 30 Årjäng


Enköping

Jörgen Bergkvist, Enköpingshälsan AB
0171-855 80, jobe@enkopingshalsan.se
Kyrkogatan 9, 745 31 Enköping


Avesta

Gert Lundkvist, Avestahälsan
0226-800 70, info@avestahalsen.se
Markusgatan 17, 774 30 Avesta


Falun

Pernilla Olsson
073-656 55 35, pernols@gmail.com
Trädgårdsgränd 12 B, 791 35 Falun

Dan Svedjehäll, Faluhälsan AB
023-77 73 00, info@faluhalsan.se
791 71 Falun

Jonas Boëthius
023-77 73 00, jonas.boethius@foretagshalsanfb.se
Trotzgatan 25, 791 71 Falun


Mora

Ann-Louise Hohenthal, Siljagruppen, Arbetshälsan
0250-389 10, ann-louise.hohenthal@hohenthalmedicine.se
Kyrkogatan 31 A, 792 31 Mora


Östersund

Christian Leister
0739-245160, drleister@gmail.com
Eriksbergsvägen 45, 831 43 Östersund


Strömstad

Anders Ehnberg
0670-61 42 90, anders.ehnberg@jll.se
Gärdinsvägen 10, 833 33 Strömsund


Åre

Anna Carlén
0706-589412, anna.carlen@liu.se
Björneborgsvägen 13, 837 97 Åre


Torpshammar

Curt Lennart Malmsten
0691-201 40, gudrun.fanqvist@doctus.se
Yxvägen 11, 840 13 Torpshammar


Sundsvall

Eva Andersson, Hjärtdiagnostik i Sundsvall AB
060-61 15 12, eva.info@hjartdiagnostik.se
Thulegatan 10A, 852 32 Sundsvall


Helgum

Lars Mikaelsson
0620-400 98, i.mikaelsson@telia.com
Gransjö 175, 889 93 Helgum


Arvidsjaur

Ole Frökjaer, A-Hälsan AB
0960-134 40 (må-to), info@a-halsan.se
Sjukstugegatan 3, 933 31 Arvidsjaur


Piteå

Torbjörn Lindblom, Pitehälsan AB
0911-23 33 33, torbjorn.lindblom@pitehalsan.se
Box 743, 941 27 Piteå

Ingemar R Nilsson
070-322 39 54, ingemarr.nilsson@yahoo.se
Hallonstigen 8, 941 41 Piteå

Eleonor Isaksson
070-530 59 15, eleonor.isaksson@nll.se
Svedjevägen 16, 941 43 Piteå


Öjebyn

Magnus Thun, Dr Thun Företagshälsa & Läkarmottagning AB
0911-107 71, 070-628 95 76, magnus@drthun.se
943 31 Öjebyn


Kiruna

Mats Lejerbäck
070-640 39 45, mats@vinterhalsan.se
Lärkvägen 31, 981 37 Kiruna

Åke Flygare, Kirunahälsan
070-263 48 99, ake@kirunahalsan.se
Kaserngatan 6, 981 37 Kiruna

 

 

Webadmin, FHV-metodik


Kontakta Webadmin